Články

Rozcestník článků

   pro navigaci v článcích klikněte níže na nadpis daného článku, ke kterému chcete být přiblížen

Tabulka vybavení LS k 10.8.2015

HISTORIE VÝVOJE DRŽÁKŮ

Stručný přehled vývoje držáku barvy ve spreji vybaveném LCD displeji. Poslední půlrok v zaměstnání před odchodem do důchodu jsem v roce 2007 strávil především intenzivním vyznačováním probírek. Tehdy jsem si sestrojil první držák barvy ve spreji vybavený jedním LCD displejem. Zdrojem informací a materiálu byl pro mě internet. S touto pomůckou jsem byl nadmíru spokojen. Byl to držák červené barvy, který lesní správa dostala jako bonus k nakoupeným sprejům.Zanedlouho po prvním držáku jsem sestrojil další se dvěma displeji. Stále byl rok 2007.


Intenzivně jsem pátral po zdroji těchto držáků. Firma, která nám je dodala, je bohužel přestala dovážet z Francie. Na internetu jsem objevil černé držáky vyráběné v Německu, které se k nám do ČR dovážely. Použil jsem tedy tyto černé německé držáky. To byl model roku 2008.V roce 2009 jsem na tyto německé držáky dával dva displeje. Všechny pokusy vyrábět vlastní držák na vstřikovacím lisu zkrachovaly na nedostatku finančních prostředků. Za zhotovení formy na takový držák firmy požadovali řádově statisíce Kč.Koncem roku 2009 jsem konečně objevil držák který po stránce ergonomie a designu splňoval mé představy. Tento držák se bohužel vyrábí v USA a do Evropy se nedováží. Po dlouhé době se mi podařilo sehnat firmu, která byla ochotna mě tyto držáky posílat. Byl to tento držák:V roce 2010 jsem po vyhraném výběrovém řízení dodal pro Lesy České republiky, s. p. 113 kusů těchto držáků, vybavených dvěma, třemi a čtyřmi displeji.V roce 2011 a 2012 se na držáku prakticky nic neměnilo. Pouze držák samotný doznal u svého výrobce několik změn, nutno podotknout že k lepšímu. Vnitřní spojovací prvky byly zesíleny. Poznat se dá podle drážky na části obepínající sprej.Nové uspořádání resetovacích kolíků umožnilo umístnit dva displeje na rukověť. Výrazným způsobem se tak snížilo znečišťování displejů barvou.Takto vypadá držák, který používám intenzivně již čtvrtým rokem při vyznačování probírek.Např. v roce 2012 jsem vyznačil cca 120 ha. Používám ochrannou samolepicí folii k ochraně displejů specielně pro tento účel vyrobenou. Ochranná samolepicí folie na snímku je v každodenním provozu již dva a půl měsíce. Občas ji čistím štětečkem namočeným do ředidla a setřu nějakou textilií. Po zničení folie ji odlepím a nalepím tam novou folii. Pod středový resetovací šroubek vkládám specielní podložku, která umožňuje zakrýt tento šroubek kloboučkem z umělé hmoty. Touto úprava výrazným způsobem snižuje možnost samovolného resetu při práci za mokrého počasí např. mrholení. Tato úprava je nová, nedávno instalovaná a velmi se osvědčila. Všechny nové držáky budou takto vybaveny. Na požádání dovybavím i starší držáky.
Na závěr tohoto velmi stručného přehledu o zrození a vývoji tohoto držáku chci upozornit na skutečnost, že každý držák se dá rozložit na dvě části. V levé části držáku je veškerá elektronika a ovládání. Pravá část, která nese objímku na hrdlo spreje, je tou částí kterou lze lehce vyměnit za novou. Po několikaletém intenzivním používání se opotřebí právě ta objímka. Závada se začne projevovat občasným vypadnutím spreje z objímky. Na snímku levá část držáku s elektronikou.Tento článek v PDF ke stažení
Historie vývoje držáků : STÁHNOUT

Postup před nasazením spreje DISTEIN ergonom do držáku


Při teplotách nad nulou lze uchopit jednou rukou tělo spreje a druhou rukou pevně plastový kryt trysky spreje a rychlým trhnutím oddělit tento kryt od spreje. Při nízkých teplotách je pohodlnější zvolit na obrázku znázorněný postup při kterém nám jako páčidlo poslouží přiměřene velký šroubovák.Stejným šroubovákem podebereme plastovou krytku, která obepíná hrdlo spreje, páčením dolů vytáhneme horní okraj krytky z pod hrdla spreje, potom nasuneme šroubovák na okraj hrdla spreje a pohybem nahoru odstraníme tuto krytku.Pokud vytváříme zásobu takto upravených sprejů, je vhodné naříznout okraj krytu trysky a vrátit ho na původní místo. Tato úprava nám umožní pozdější jednoduchou manipulaci s krytem.

Tento článek v PDF ke stažení
Postup před nasazením spreje DISTEIN ergonom do držáku : STÁHNOUT

Výměna bateriePři výměně baterie je potřeba vysunout displej s pouzdra displeje směrem nahoru. Tento úkon lze provést ručně, bez pomocí nástroje.Po vysunutí displeje je potřeba odložit dvoudílný rámeček displeje.Dalším úkonem je odklopení displeje na třech kabelech směrem nahoru.Nyní je potřeba pomocí pinzety nebo nějakého jiného nástroje vysunout baterii z displeje směrem nahoru.Po vložení nové baterie se postupuje opačným způsobem. Je třeba dbát, aby dvoudílný rámeček byl vrácen ve stejném pořadí. Vzhledem k nýtům je u některých dílů provedena vnitřní úprava. Při přehození těchto dvou dílů by mohlo dojít k nedokonalému usazení displeje v jeho pouzdru.
Tento článek v PDF ke stažení
Výměna baterie : STÁHNOUT

O ceně držáků

Cena držáků je výrazně ovlivňována každoročně stoupající cenou LCD modulů. V současné době se cena jednoho LCD modulu pohybuje okolo 600 KČ za kus. Tuto záležitost uvádím z toho důvodu, že naprostá většina lidí odhaduje cenu tohoto zboží mnohonásobně nižší. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že se jedná o moduly mimořádně kvalitní. Začátkem tohoto roku jsem vyměňoval jeden modul z roku 2008 s podezřením na mechanické poškození. V lesním provozu je v současné době víc jak 500 kusů LCD modulů. Pro doplnění ještě uvedu, že tyto moduly se vyrábí Anglická firma Trumeter v Malajsii na ostrově Penang a hlavním dovozcem do Evropy je německá firma Conrad.
Tento článek v PDF ke stažení
Cena držáků : STÁHNOUT

Ukázka různých držáků

Držáky barvy ve spreji, které nabízí firma RIDEX v České republice.

Tento článek v PDF ke stažení
Ukázka různých držáků : STÁHNOUT

Odborná časopis lesnická práce

Chybí mě časopis Lesnická práce rok 1956. Dále mám zájem o ročníky od roku 2012 až do současné doby. Mohu nabídnout k prodeji nebo výměně tyto ročníky Lesnické práce:

Vážným zájemcům sdělím přesnější údaje. Kontakní údaje jsou zde